Dalmatyńczyk – opis rasy

Dalmatyńczyk – charakter

Dalmatyńczyk to żwawy, wesoły, dokazujący, pełen temperamentu pies, który jest łatwy do wychowania. Jest przyjacielski i dobry w kontaktach z dziećmi. Pomimo tego, że nie jest agresywny, jest gotowy do obrony.

Ciekawostką jest, że cętki u szczeniąt dalmatyńczyka pojawiają się dopiero po kilku dniach – tuż po narodzeniu szczenięta są całe białe.

Wysokość w kłębie to ok. 61 cm.

Dalmatyńczyk – geneza

Dokładne pochodzenie tego psa nie jest znane. Określa się go jednak jako jugosłowiański pies do towarzystwa. W czasach wiktoriańskich w Anglii dalmatyńczyk był ulubionym psem biegnącym przy powozie.

Białe cętkowane psy istniały już w średniowieczu. Nazywano je gończymi z Bengalu. Nie wiemy jednak do jakich celów był wykorzystywane.

Dalmatyńczyk – utrzymanie

Jest to pies dla osób lubiących sport, gdyż potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Utrzymanie sierści nie jest kłopotliwe. Psy tej rasy często mają kłopoty ze słuchem już od szczenięctwa.

Zdjęcie: pixabay.com


Zobacz też inne rasy psów:

Owczarek niemiecki, Labrador retrieverYorkshire terrierCurly coated retrieverFlat coated retrieverGolden retrieverJack Russell terrier. Więcej ras psów


Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Rasy psów
Najinteligentniejsze rasy psów
Najinteligentniejsze rasy psów [ranking]

Rasy psów różnią się zdolnością do pracy i posłuszeństwa, co jest zwykle rozumiane jako zdolność do uczenia się i inteligencja.

Zamknij