Jak zrobić ładne zdjęcie psu? [9 porad]

2

Niektóre psy wychodzą na zdjęciach jakby pozowanie miały we krwi. Czy one rzeczywiście pozują, czy może do fotografii psów trzeba mieć szczególny talent? Czy wkładając w to dużo pracy i czasu można po prostu nauczyć się robić piękne zdjęcia psów? W każdym z tych stwierdzeń jest trochę prawdy, niemniej jednak jest kilka podstawowych reguł, które pomogą zrobić ładne zdjęcie psu.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Jak zrobić ładne zdjęcie psu?

1. Stój, siad i zostań… czyli podstawowe komendy na odległość

Jeżeli chcemy zrobić psu portret czy zdjęcie na tle ładnego widoku, takie komendy pozwolą nam zatrzymać go na moment, a nawet wysłać w konkretne miejsce. Przydatne są tu komendy optyczne np.: wyciągnięta ręka to „stój”, dłoń w górę – „siad”, dłoń w dół – „waruj”, ruch do siebie – „do mnie”, ruch przed siebie – „biegaj”, a ruch głową w bok to „turlaj się”. Jednocześnie też ćwiczymy i utrwalamy komendy, a finalnie mamy dobre zdjęcie.

2. Wstydź się i parę innych sztuczek przed obiektywem

To, jakie sztuczki wykorzystamy na zdjęciu, zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni, chęci do uczenia psa oraz psiej chęci do nauki. Pies może coś trzymać w zębach, dotykać łapą, siedzieć na małym przedmiocie, trzymać coś nieruchomo na nosie, zakrywać oczy łapami („wstydzić się”), przeskakiwać przez przeszkodę…

3. Piszcząca piłka, smakołyk i asystent – skupiamy uwagę psa

Pies, który skupia uwagę na czymś, ma zwykle bardziej napiętą, ładniejszą sylwetkę, postawione uszy i czujne spojrzenie, które przyciąga wzrok. Mniej też się rusza, co daje większe możliwości jeśli chodzi o zrobienie ostrego zdjęcia w słabszym świetle.

Sposób, w który skupimy uwagę modela, w dużej mierze będzie zależało od psa. Jednego bardziej zainteresuje piszczenie zabawki, innego smakołyk, a jeszcze innego nasze słowa. Bardzo przydatne jest towarzystwo drugiej osoby, która pomoże zwrócić uwagę psa, powiedzieć mu komendę, czy po prostu potrzymać nam coś, gdy ręce mamy zajęte aparatem.

4. Zejdźmy na ziemię, czyli perspektywa z poziomu psa

To jest chyba jedna z ważniejszych wskazówek. Zdjęcie z tzw. perspektywy żabiej pozwala zachować właściwe proporcje psa i pokazuje ciekawiej tło i otoczenie. Wiąże się to nieraz z kucaniem czy leżeniem w trawie i błocie, ale efekty są tego warte! Oczywiście można zrobić ciekawy portret psa „z góry”, w większości przypadków warto jednak zejść niżej.

5. Działanie w grupie – obserwacja zachowania się psów

Siedzenie z aparatem w grupie bawiących się psów cudownie relaksuje, bawi i daje dużo ciekawych zdjęć. Warto obserwować psy, patrzeć na relacje między nimi, mowę ciała, zabawę, a nawet starać się przewidywać cóż takiego wydarzy się za chwilę.

Na zdjęciach zrobionych w takich okolicznościach można uchwycić niezwykłe momenty! Co więcej, takie zdjęcia wyglądają bardzo naturalnie i psy mają na nich miny jakich na co dzień możemy nie zauważyć.

6. Ostre spojrzenie – ustaw ostrość na oczy psa

Zwłaszcza gdy robisz zdjęcie portretowe. Bez ostrości oczu po prostu nie będzie dobre. W tym celu najlepiej jest ustawiać ostrość ręcznie (inaczej aparat będzie ostrzył na nos lub inny obiekt najbliżej obiektywu).

7. Wybredność i umiar

Może być z tym ciężko, zwłaszcza przy pierwszy psie, pierwszym aparacie, pierwszej podróży… To jednak bardzo ważna wskazówka, która sprawdza się nie tylko przy fotografowaniu psów. Nie każde zastane światło jest warte tego, aby zrobić zdjęcie. Czasami warto poczekać na inny moment. Możliwości fotografii cyfrowej zachęcają do robienia nieskończonej ilości zdjęć.

Zwykle nie ma jednak nic ciekawego w dziesiątkach podobnych ujęć. Czasami lepiej przemyśleć kadr i zrobić tylko parę ujęć. A jeszcze mniej pokazać innym. Lepiej pozostawić niedosyt niż zanudzić.

8. Aparat idealny do fotografowania psów

Mówi się, że dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie każdym aparatem i sporo w tym prawdy. Przy fotografii psów przydaje się jednak obiektyw z długą ogniskową i szybki autofokus.

9. Światło

Na koniec punkt, który jest dla nas najważniejszy w fotografii – światło. Wbrew pozorom pochmurny dzień często pozwoli nam zrobić lepsze zdjęcia niż słoneczne południe, kiedy światło jest ostre. Sami uwielbiamy robić zdjęcia tuż przed zachodem słońca czyli w czasie tzw. złotej godziny. Polecamy kalkulator, który umożliwi jej dokładniejsze określenie: jekophoto.eu/tools/twilight-calculator-blue-hour-golden-hour/index.php

Są różne rodzaje zdjęć psów i inaczej podejdzie się do tematu zamyślonego portretu miłośnika kanapy, psich sportowców w locie łapiących frisbee, reportażu z zawodów dogtrekkingowych czy malowniczych pejzaży, w które wkomponowany jest pies. Tak więc aparaty w dłoń i próbujmy – ćwiczenie czyni mistrza. Warto też oglądać zdjęcia doświadczonych fotografów – możemy znaleźć w nich wiele inspiracji do własnego, wyjątkowego ujęcia.

A jakie Wy macie sposoby na udane zdjęcie psa? Podzielcie się w komentarzu!

Polecamy: AjriszZona.pl Psie sesje w Katowicach i na Śląsku


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com

 

5/5 - (4 {głos/głosy})
Komentarze 2
Jak zrobić ładne zdjęcie psu? [9 porad]
  1. ZUZANNA

    DZIEŃ dobry

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *