10 porad jak pomóc psu przetrwać Sylwestra

2
jak pomóc psu przetrwać w sylwestra, pies w sylwestra

Przed Sylwestrem zadbaj o komfort i zdrowie swojego psa. Nagły huk może być przyczyną ucieczki zwierzęcia oraz wywołać stan lękowy, który wpłynie na jego dalsze życie. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra? Poniżej zebraliśmy 10 porad, które pomogą ograniczyć stres i zwiększyć bezpieczeństwo w czasie sylwestrowej nocy. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może wymagać innego traktowania.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra – 10 porad

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra - 10 porad

1.Nie puszczaj psa ze smyczy. Sprawdź stan szelek, obroży i smyczy. Jeśli na co dzień Twój pies spaceruje w szelkach, rozważ założenie obroży – zwykle psom trudniej jest wysunąć się z obroży niż z szelek. Na dłuższe spacery wybierz się np. do lasu, tam gdzie jest mniejsze prawdopodobieństwo usłyszenia huku petard. W mieście ogranicz spacery.

2.Zaopatrz swojego pupila w adresówkę – z czytelnym adresem i numerem telefonu (najlepiej mieć ją przez cały rok). W przypadku zaginięcia ułatwi Twojemu psu szybki powrót do domu, a nawet może uratować mu życie! Warto też zaczipować psa i zarejestrować go w bazie danych zaczipowanych zwierząt.

3.Przygotuj adresy i telefony do pobliskich lecznic, które są otwarte całą dobę. Pamiętaj też o kontakcie do pobliskiego schroniska; sprawdź, czy w Twoim mieście działa np. specjalny patrol pomagający zwierzętom zaginionym w Sylwestra. Warto mieć przygotowaną taką listę kontaktów – w razie potrzeby umożliwi nam szybkie działanie.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra - 10 porad

4.Bądź przy Twoim psie, nie zostawiaj go samego. Zachowuj się przy tym naturalnie i spokojnie. Pamiętaj, że psy są bardzo wrażliwe na zmiany w zachowaniu i samopoczucie swoich opiekunów. Nasze zaniepokojenie na pewno udzieli się również pupilowi i zwiększy jego stres. Mówieniem i głaskaniem po każdym wystrzale możemy też sprawić, że pies, który wcześniej nie bał się hałasu zacznie nagle zwracać na niego uwagę.

5.W domu zamknij i zasłoń okna, włącz głośniejszą muzykę. Pozwól psu wybrać miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Pies może szukać miejsca, które będzie przypominało ciemną norę. Jeśli jest przyzwyczajony do klatki kennelowej, to możesz przykryć ją kocem. W przypadku małych psów możesz też przykryć kocem krzesło i włożyć pod nie legowisko.

6.Nie nagradzaj Twojego psa, gdy się boi – nie podawaj mu smakołyków, nie głaszcz i nie uspokajaj głosem. Takie Twoje zachowanie przekonuje psa, że jego reakcje (strach, piszczenie, szczekanie) są właściwe. Możesz wcześniej pozostawić mu jego ulubione zabawki oraz gryzaki, które dostarczą mu zajęcie na dłuższy czas, aby z wyprzedzeniem odwrócić jego uwagę od hałasów za oknem. Podanie zabawki w momencie, gdy pies już reaguje na hałas, również będzie potraktowane przez niego jako nagroda za niepożądane zachowanie, stąd zabawki należy dać psu wcześniej.

7.Zapewnij Twojemu psu aktywność wcześniej, aby był zmęczony przed nocą sylwestrową. Dbaj o rutynowe czynności takie jak spacery, karmienie i zabawa.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra - 10 porad

8.Bądź przygotowany na wystrzały nie tylko w Sylwestra ale też parę dni przed i po 31 grudnia.

9.Porozmawiaj wcześniej z Waszym weterynarzem o możliwości zastosowania leków, jeśli lęk jest wyjątkowo silny. Nie podawaj psu leków na własną rękę – możesz zaszkodzić swojemu psu zamiast mu pomóc.

10.Przygotuj się na kolejnego Sylwestra. Skonsultuj się z behawiorystą. Psy można nauczyć tolerowania hałasu i niereagowania panicznym lękiem na wystrzały.

Napisz w komentarzu, jak spędzasz Sylwestra z Twoim psem!

Zobacz też: Co pies może jeść z wigilijnego stołu?

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (6 {głos/głosy})
Komentarze 2
10 porad jak pomóc psu przetrwać Sylwestra
  1. Maaaaaaaaaaax

    ja stosuję zawsze pkt 6 czyli nie głaszczę jak się boi i sam nie daję po sobie poznać że coś się dzieje i pies nauczył się że nie ma się czego bać i praktycznie ignoruje hałasy,

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *