Podróż z psem samochodem – czysto i bezpiecznie

0

Wpis sponsorowany

Jazda samochodem to dla nas chleb powszedni. Jeździmy nim do pracy, na zakupy, na urlop, wizytę do rodziny. Dla posiadaczy psów, samochód jest również bardzo często wykorzystywanym środkiem przemieszczania się, wielu z nas coraz częściej zabiera psiaka ze sobą na wakacje, a w dni wolne, za miasto, gdzie nasz pupil może się wybiegać. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko co się da, aby jazda samochodem była przyjemnością zarówno dla nas, jak i naszego pupila.

Dobre samopoczucie

Duża część psów nie najlepiej znosi jazdę autem. Może zdziwię niektórych, ale wpływ mają na to m.in. cechy danego modelu. Rodzaj paliwa (zapach i głośność pracy silnika), przestrzeń wewnątrz auta (odpowiednia do wielkości psa), jego wyposażenie (dźwięki, wyświetlacze, klimatyzacja) oraz jego wielkość, za którą idzie umiejscowienie środka ciężkości samochodu. Jest to o tyle ważne, że właśnie w tym punkcie pojazd jest najstabilniejszy, co daje minimalne odczucia dyskomfortu.

Czasami więc wystarczy, że pies z bagażnika lub tylnej kanapy przesiądzie się na przód samochodu, by przykre dolegliwości zniknęły. Jednak kiedy pies jest za duży, miejsca jest za mało, pies jest nerwowy lub wręcz przeciwnie zbytnio podekscytowany, warto skonsultować się wówczas z lekarzem weterynarii i zaaplikować naszemu czworonogowi odpowiednią tabletkę, niwelującą objawy choroby lokomocyjnej.

Bezpieczeństwo

Nieodpowiedni sposób przewożenia psa nie tylko zagraża jego zdrowiu i życiu, ale i naszemu. Dodatkowo, jeśli podczas wypadku pies wydostałby się na jezdnię, mógłby utrudnić poruszanie się innym pojazdom, a co gorsza, wpaść pod koła innego samochodu. Dlatego przypięcie go pasami lub ulokowanie w przeznaczonym do tego transporterze jest niezwykle ważne. Pasy należy zawsze przypinać do psich szelek, nigdy do obroży. Transporter z kolei – w zależności od jego wielkości – powinien być stabilnie przytwierdzony do podłoża. Tak, aby podczas gwałtownych manewrów, klatka się nie wywróciła.

Czystość

Bardzo dobrym sposobem ułatwiającym utrzymanie czystości jest mata samochodowa, która ochroni wnętrze przed psią sierścią i brudem przyniesionym ze spaceru (zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną). Nieprzemakalna, łatwa w czyszczeniu, na zatrzaski pozwalające na szybki demontaż. Jednak z matą czy bez niej, samochód co jakiś czas posprzątać trzeba. Odkurzanie to standard, ale co zrobić z ubrudzoną tapicerką.

Bardzo pomocny jest wówczas odkurzacz posiadający funkcję prania. Jako posiadaczka modelu Aqua+ Pet & Family, stwierdzam, że życie z taką maszyną staje się naprawdę o wiele łatwiejsze. Specjalny płyn czyści obicie, dokładnie zbiera sierść z tapicerki, funkcja wsysania nadmiaru wody sprawia, że fotele schną szybko, a przyjemny zapach w samochodzie utrzymuje się jeszcze długo po takiej „kąpieli”. Tapicerka jest czysta, nie muszę oddawać samochodu do myjni – mogę sama, w dogodnym dla mnie momencie, bardzo dobrze odkurzyć, wyczyścić z sierści i uprać tapicerkę mojego samochodu.

Nawyki

Warto pamiętać też o nauczeniu psa kilku poleceń, które uczynią nasze wspólne życie, prostszym. „Hop”, kiedy jesteśmy gotowi, aby pies wskoczył na wybrane miejsce, „czekaj”, gdy zatrzymujemy się na chwilę, choć pupil myśli, że zaraz wysiadamy i „okej” jako komenda pozwalająca psu na opuszczenie pojazdu. Uchroni to nas nie tylko przed gonitwą za psem, ale i przed potencjalnym wtargnięciem psa na jezdnię.

Warto również nauczyć naszego pupila, że samochód nie jest tylko taksówką, która przetransportuje go do przychodni weterynaryjnej, ale również zawiezie na długi i przyjemny spacer po lesie.

Zobacz też na wlesienajlepiej.pl:

Autor: Ewa Pawlikowska, zoolog, ekspertka portalu idealnyodkurzacz.pl

 Prawa autorskie. Artykuł i zdjęcia należą do ich właścicieli i są chronione prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela jest zabronione i może być ścigane prawnie. 
5/5 - (5 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *