Jak opiekować się starszym psem: labrador retriever

1
Jak opiekować się starszym psem

Przyjrzyjmy się objawom wynikającym ze starszego wieku psa oraz rozwiązaniom, które pomogą utrzymać Twojego pupila w dobrej kondycji.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Może Cię to zaskoczy, ale psy rasy labrador retriever są postrzegane jako seniorzy już w wieku 7 lat. Tymczasem średnia długość ich życia wynosi pomiędzy 10 a 12 lat. Świadomość, że jesień ich życia mą się rozpoczynać już praktycznie w połowie jego trwania może być przykra.

Poświęcając labradorom nieco troski można jednak zadbać o to, aby lata ich starości przebiegały nie tylko w zdrowiu, ale też były długie i radosne.

Wzrok i słuch u starszych psów

Problemy ze wzrokiem nie wydają się być dla psa dużym utrapieniem, jeżeli oczywiście układ mieszkania czy rutyna życia pozostają niezmienione. Większym kłopotem jest narastający z wiekiem problem ze słuchem. Utrudnia on komunikację z psem, zwłaszcza w czasie spacerów, gdy nasz pupil jest w pewnym oddaleniu od nas. 

Jeśli nasz pies nie słyszy i nie reaguje na komendy, przestaje to być niedogodnością, a stwarza realne zagrożenie. Na szczęście są rozwiązania, które zmniejszają problemy związane z utratą słuchu u psa.

Starszemu psu pomogą gesty i komendy optyczne

Gdy weterynarz potwierdzi, że słuch Twojego psa nieodwracalnie się pogarsza, dobrym pomysłem jest wypracowanie skojarzonych gestów dla komend, które Twój pies zna. Zawsze miej na uwadze, aby gest przywołania psa był duży i czytelny. Oba ramiona wyprostowane to dobry sygnał by zostać zauważonym przez psa spacerującego po wolnej przestrzeni. Na początku możesz czuć się niepewnie pośród innych opiekunów psów podczas wspólnych spacerów, pamiętaj jednak, że dobro Twojego psa jest tu najważniejsze.

Szkolenie uzupełniające dla starszych psów i nagrody

Jak zapewne wiesz, starsze psy są mniej skłonne do ucieczek czy gonitw pozostawiających Cię w tyle, gdy spacerujecie. Trochę to ułatwia radzenie sobie z utratą słuchu u psa, gdyż im bliżej nas znajduje się pies, tym większa szansa, że odczyta naszą komendę.

Trzeba być jednak rozważnym w ocenie – nie każde niewykonane przez psa przywołanie wynika z problemów ze słuchem. Warto co jakiś czas uzupełnić i przypomnieć szkolenie przywołania, gdyż starsze psy z wiekiem mają skłonność do lekceważenia komendy przywołania.

Częstą przyczyną problemów z przywołaniem jest branie posłuszeństwa u starszych psów za pewnik oraz zaprzestanie nagradzania. Warto kontynuować nagradzanie psa za poprawnie wykonane komendy, a nawet dać mu trochę więcej nagrody, tak aby był zawsze podekscytowany gdy skojarzy ją z przywołaniem.

Niektóre problemy ze zdrowiem u starszych psów są uleczalne!

Często zmiany zdrowotne, które niesie wiek, trzeba zaakceptować, niektóre jednak mogą zostać wyleczone. Przykładowo – nie wszystkie problemy ze wzrokiem czy słuchem są nieuleczalne. Kataraktę można usunąć, dając tym samym psu zastrzyk nowych sił witalnych. Podobnie ma się sprawa z nietrzymaniem moczu, na które są leki. Zawsze warto odwiedzić weterynarza, gdy zaobserwujemy nowe dolegliwości. Zanim pogodzimy się z nową sytuacja sprawdźmy czy jest na nią lekarstwo!

Suplementy diety dla starszych psów

Duża część suplementów w zasadzie sprawia jedynie, że to właściciel czuje się lepiej, niż pupil, który je zażywa. Jest jednak coś, co może poprawić ruchomość psa: glukozamina i chondroityna. Są to dość popularne suplementy dla starszych czworonogów i wpływają na opóźnienie problemów związanych ze stawami wynikającymi z wieku. Przed ich zakupem i podaniem psu warto skonsultować się z weterynarzem.

Należy podkreślić, że suplementy dla starszych psów różnią się od tych przeznaczonych dla ludzi. Trzeba upewnić się, że podawane suplementy są przeznaczone dla psów, gdyż występuje również glukozamina dla ludzi, która nie jest odpowiednia do podawania zwierzętom.

Karma dla starszych psów

Karmy dla starszych psów przeważnie są zbilansowane tak, aby były mniej kaloryczne. Zupełnie jak starsi ludzie – starzejące się psy nie wymagają dostarczania dużych pokładów energii. Przed zakupem karmy należy jednak zachować ostrożność, jeżeli kierujemy się jedynie wiekiem psa.

Jeżeli Twój pies pracuje lub dużo trenował, korzystne może być dla niego pozostanie na karmie, którą jadł do tej pory. Niektóre z karm typu „light” są napompowane wypełniaczami, zatem pies da sobie świetnie radę przyjmując po prostu mniejsze porcje dotychczasowej karmy.

Odpowiednia waga starszego psa

Najlepszą rzeczą, którą można zrobić dla starszego psa, to utrzymywać jego szczupłą sylwetkę. Każdy weterynarz potwierdzi, że większość odwiedzających go psów ma nadwagę, a zwłaszcza dotyczy to miłośników jedzenia – labradorów.

Kilka kilogramów nadwagi to rzecz bardzo szkodliwa, zwłaszcza dla starszych psów. Sprawia to, że stawy zwierzęcia narażone są na o wiele większe przeciążenia, co zaostrza ich chorobę. Utrzymywanie szczupłej sylwetki psa może skutkować kilkoma miesiącami, a nawet latami życia więcej.

Pamiętaj, że nawet jeżeli Twój pies nie jest już tak aktywny jak kiedyś, to i tak nie powinien przybierać na wadze. To Ty kontrolujesz ilość podawanej psu karmy, zatem jeżeli pies zaczyna przybierać na wadzę,  zacznij zmniejszenia dziennej porcji.

Krótsze i częstsze spacery

Obserwujmy uważnie swojego psa – na pewno pokaże nam, że dotychczasowy tryb życia zaczyna być dla niego zbyt intensywny. Jeżeli godzinny spacer jest dla niego męczący, spokojnie skróć go do poziomu, w którym pies czuje się komfortowo i nie przemęcza się. Dobrym rozwiązaniem może okazać się rozbicie większego spaceru na dwa czy trzy mniejsze. Jeżeli pies niechętnie oddala się od domu na dłuższe spacery, możliwe, że cierpi z powodu bólu.

Leki przeciwbólowe dla starszych psów

Zrozumiałe jest, że wiele osób wzbrania się przed codziennym podawaniem psu leków przeciwbólowych. Mogą one jednak znacząco poprawić komfort życia starszego labradora. Najlepiej odwiedzić weterynarza i skonsultować konieczność ich podawania. Nigdy nie podawaj psu ludzkich leków przeciwbólowych, zwłaszcza aspiryny czy paracetamolu. Nie są dla niego bezpieczne.

Pamiętaj, że pies (a zwłaszcza labrador!) nie potrafi zakomunikować w jednoznaczny sposób, że czuje ból lub dyskomfort. To jest zadaniem opiekuna, aby wychwycić oznaki w zmianie zachowania psa i podjąć ważne decyzje dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Nagłe zmiany u starszych psów

Jeżeli niegdyś aktywny i zachłanny pies zaczyna zwalniać lub jeść mniejsze ilości pożywienia, nie utożsamiaj tego jedynie z jego starszym wiekiem. Nagłe zmiany mogą być oznaką tego, że coś jest nie tak. Pamiętaj, że wiele psów daje jedynie subtelne oznaki tego, że odczuwa ból i w takim przypadku zawsze należy udać się do weterynarza.

Dostosuj dom pod kątem starszego psa

Starsze psy potrzebują większego komfortu. Dodatkowa narzuta na psim posłaniu czy grubszy materac (np. ortopedyczny) pozwolą starszemu psu na o wiele wygodniejszy wypoczynek. Starzejący się labrador chętnie skorzysta również z innych ułatwień, takich jak pomoc we wchodzeniu do samochodu, unikanie schodów czy wysokich stopni itp.

Demontowana rampa jest dogodnym rozwiązaniem, które może ułatwić psią codzienność staruszka. Możesz też zaopatrzyć się w specjalne schody dla psów, które pomogą czworonogowi wchodzić na łóżko czy kanapę.

Jeśli masz w domu śliską podłogę, położenie dywaników na najczęściej odwiedzanej drodze psa, np. z sypialni do kuchni, pomoże mu czuć się pewniej.

Sprawdzaj czy nie pojawiły się guzki

Starsze psy są bardziej podatne na zmiany chorobowe, więc dobrze jest wiedzieć czego należy szukać. U starszego labradora pojawiają się guzki. Często są to nieszkodliwe tłuszczaki, jednak każdy nowy trzeba przebadać u weterynarza. Rutynowo gładź psa po brzuchu, szyi, ramionach, łapach i po bokach, aby wykrywać jakiekolwiek nowe zgrubienia.

Inne objawy starzenia się psa

Inne objawy, które warto konsultować z weterynarzem, to nagminny kaszel, opór przed spacerowaniem/chodzeniem, bezpodstawnie – jak nam się może wydawać –  jęczenie czy szczekanie oraz zmniejszenie apetytu. Niestety, nietrzymanie moczu jest również częstym problemem u starszych psów, a zwłaszcza u wysterylizowanych suczek. Warto wiedzieć, że problem ten można leczyć.

Zobacz też: Kiedy pies jest seniorem?

Pomagaj starszemu psa brać z życia jak najwięcej!

To, jakiego wieku dożyje Twój pies, zależy nie tylko od zdrowia, które możesz pielęgnować, ale również od jego genów. Niektóre psy nie ujawniają zewnętrznych oznak starzenia. Występują również znaczące różnice w starzeniu się psów w zależności od rasy. Kilka z nich ma dość krótką średnią długość życia, mniejsze rasy – dłuższą.

Bez znaczenia jak długo Twojemu labradorowi przyjdzie żyć, wykorzystaj Wasz wspólny czas jak najlepiej i utrzymuj swojego pupila w jak najlepszym zdrowiu. Regularne wizyty u weterynarza, zdrowa dieta oraz utrzymywanie dobrej formy i odpowiedniej wagi to podstawy zapewnienia psu jak najdłuższego i szczęśliwego życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze skontaktuj się z weterynarzem.

Jak opiekować się starszym psem? Podsumowanie

Starzenie się jest nieodzowną częścią życia. Większość labradorów pozostaje zdrowa i aktywna przez większość część jego trwania. Jednakże z czasem będą coraz mniej ruchliwe, pojawią się bóle i większa podatność na choroby.

Jako wiernym i oddanym towarzyszom naszego życia i członkom naszych rodzin, jesteśmy zobowiązani, aby zapewnić im troskę i komfort na jesień ich życia. Dotyczy to wszystkich psów, bez względu na rasę!

Na szczęście jest wiele sposobów, aby okazać im nasze wsparcie. W zamian będą mogły oferować nam swoje towarzystwo i miłość, którą tak uwielbiamy, gdy są z nami.

Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na stronie www.thelabradorsite.com oraz na podstawie naszych własnych doświadczeń

Zobacz też: Jak uniknąć przegrzania psa i oparzeń psich łap?


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
4.8/5 - (10 {głos/głosy})
Komentarze 1
Jak opiekować się starszym psem: labrador retriever

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *