Dlaczego mój pies brzydko pachnie?

0

Czy Twojego psa czuć? Czy Twoi znajomi komentują zapach Twojego psa, z którego istnienia nie zdawałeś sobie sprawy? Czy gdy wracasz do domu, wyczuwasz nagle wyraźny zapach unoszący się wokół posłania Twojego psa? To czas, żebyś odpowiedział sobie na pytanie, dlaczego mój pies brzydko pachnie. Jeżeli pies pachnie w sposób przypominający zapach ryby lub po prostu brudu, trzeba coś z tym zrobić.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Sprawdźmy powody, dla których pies wydziela taki zapach, jak również sposoby zapobiegania temu.

Rozpocznijmy od naturalnego zapachu psa. Większość psów posiada swój charakterystyczny zapach. Osoby odwiedzające Cię, które nie posiadają psa, wyczują go natychmiast po wejściu do Twojego mieszkania. Będzie tak nawet wtedy, gdy Ty już nie będziesz sobie z takiego zapachu nawet zdawać sprawy. „Co z tego?”, zapytają niektórzy, „przecież pies ma swój zapach i już”. Oczywiście, jednak możesz mieć wpływ na to jak u Ciebie pachnie pomimo naturalnych predyspozycji niektórych psów do wydzielania zapachu.

Zobacz też: Zapach rybi u psa – przyczyny i sposoby zapobiegania

Dlaczego mój pies brzydko pachnie? Przyczyny

Brzydki zapach sierści mojego psa

Tłuszcze znajdujące się na sierści Twojego psa to między innymi źródło wyczuwalnych, unoszących się od niego zapachów. Możliwe jest zredukowanie intensywności takiego zapachu poprzez wykąpanie psa z użyciem szamponu (sama woda nie da wielkiego efektu). Wpłynie to jednak np. na zdolność psa do utrzymywania temperatury ciała podczas pływania, gdyż zaburzy oleistą warstwę wodoodporną. Kąpanie psa jest zatem najlepsze dla niego latem i głównie w przypadkach, gdy wytarza się w czymś nieprzyjemnym.

Sierść, której niewielkie ilości psy gubią przez cały rok i duże ilości, które gubią podczas linienia, również jest źródłem wyczuwalnego zapachu, zarówno tego od psa jak i Twojego domu. Pomocne w zminimalizowaniu zapachu będą częste odkurzanie oraz czesanie psa specjalną szczotką typu furminator (jeśli pies ma podszerstek).

Zobacz też: 7 sposobów na sierść w domu

Mój pies ciągle tarza się w różnych rzeczach

Niektóre psy uwielbiają tarzać się w substancjach pachnących intensywnie, a odrażająco dla ludzi. Najlepszymi znaleziskami są padlina i odchody lisów. Jeżeli spacerujesz ze swoim psem w miejscach publicznych, może on tam natrafić i skorzystać z innych odchodów, w tym ludzkich. Jest to normalne psie zachowanie i najlepszym jest po takiej przygodzie spłukać psa wodą przed domem, zanim weźmiemy się za faktyczną kąpiel i zdecydujemy czy chcemy wykorzystać szampon.

Gruczoły okołoodbytowe

Jeżeli zauważysz mocny, rybi zapach dochodzący od Twojego psa – nie jest to normalny stan rzeczy. Problemem mogą być zapchane gruczoły okołoodbytowe. Gruczoły te znajdują się w odbycie psa i są zazwyczaj opróżniane podczas regularnego wypróżniania się psa. Jeżeli jednak stolec Twojego psa jest zbyt luźny, gruczoły te mogą się przepełnić, a nawet zablokować. Wtedy możesz wyczuć nieprzyjemny, rybi zapach, towarzyszący próbom samodzielnego poradzenia sobie psa z problemem poprzez saneczkowanie, czyli jeżdżenie pupą po podłożu. Wizyta u weterynarza to konieczność, następnym krokiem będzie zweryfikowanie diety Twojego psa.

Brzydki zapach z pyska i higiena jamy ustnej

Pomimo tego, że pies ma swój zapach z pyska, brzydki zapach z pyska jest oznaką niepokojących zmian. Może wskazywać zarówno na problem z zębami, jak i układem pokarmowym. Czy zęby Twojego psa są czyste i nie posiadają dziur? Poproś weterynarza o sprawdzenie stanu zębów Twojego psa, jeżeli nie jesteś tego pewien. Zęby psa powinny być naturalnie czyste, białe. Brudne zęby psa wymagają czyszczenia. Jeżeli karmisz psa granulkami, możliwe, że będziesz musiał czyścić mu zęby.

Jeżeli zęby nie są źródłem problemu brzydkiego zapachu, następnym krokiem jest zweryfikowanie diety psa i stanu jego układu trawiennego. Jednym z powodów przykrego zapachu z pyska psa może być zła dieta albo po prostu karmienie psa mocno wonną karmą. Upewnij się, ze dieta Twojego psa jest odpowiednio zbilansowana i podajesz mu odpowiednią karmę.

Zobacz też: Czego nie może jeść pies?

Dlaczego mój pies brzydko pachnie? Kwestie zdrowotne

Jak omówiliśmy na początku wpisu, poza naturalnym zapachem ciała psa nie powinno być czuć, tym bardziej nie powinien mieć przykrego zapachu z pyska. Zły stan zdrowia może również wpływać na pojawienie się przykrych zapachów u psa. Jeżeli pomimo upewnienia się, że pies jest dobrze karmiony, ma zdrowe zęby, nie wytarzał się ani nie pasują inne możliwości – zapach może być powodowany przez jego stan zdrowia. Skontroluj u weterynarza ogólny stan psa, aby potwierdzić czy na pewno jest w dobrej kondycji.

Zobacz też: Oznaki choroby psa

Dlaczego mój pies brzydko pachnie? Podsumowanie

Posiadanie psa będzie najczęściej wiązało się z jego charakterystycznym zapachem, który będzie wyczuwalny w Twoim domu, nawet pomimo dbania o jego gruczoły okołoodbytowe, dietę, zęby czy ogólny stan zdrowia. Goście, którzy nie posiadają zwierząt w domach, zawsze będą wyczuwali obecność psa w Twoim domu właśnie po charakterystycznym zapachu. Kąpiel połączoną z codzienną higieną sierści pozwolą pozbyć się tych zbyt intensywnych zapachów i czynności te nie powinny być pomijane. Jeżeli jednak zabiegi takie nie poprawiają sytuacji, a pies pachnie intensywnie, należy odwiedzić weterynarza i zbadać stan zdrowia psa.

Przeczytaj więcej: Dlaczego mój pies nie chce jeść?

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
4.6/5 - (11 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *