Jak korzystamy z wybiegów i parków dla psów? [WYNIKI ANKIETY]

0
jak korzystamy z wybiegów dla psów

Pod koniec sierpnia opublikowaliśmy ankietę, której celem było poznanie jak opiekunowie psów w Polsce korzystają z psich parków i wybiegów oraz jakie mają potrzeby i co jest dla nich najważniejsze w tego typu obiektach. Poniżej przedstawiamy wyniki. 

Dziękujemy wszystkim za udzielone odpowiedzi i podzielenie się opinią. Mamy nadzieję, że wyniki tej ankiety przyczynią się do tworzenia jeszcze lepszych parków i wybiegów, spełniających oczekiwania miłośników psów.

realizacja wybiegu dla psow

Jak korzystamy z wybiegów dla psów?

1. Jak często korzystasz z wybiegu ze swoim psem?

Ponad połowa osób korzysta z wybiegu sporadycznie lub kilka razy w miesiącu. Niewiele ponad 10% korzysta z wybiegu codziennie i tyle samo – nigdy.


2. Jak daleko masz do najbliższego wybiegu dla psów?

Ponad 3/4 pytanych ma mniej niż 15 km do najbliższego wybiegu dla psów. Najczęściej jest to mniej niż 5 km.

 


3. Jak spędzasz czas ze swoim psem na wybiegu?

Prawie 1/3 aktywności to zabawa i tyle samo spacer i swobodne bieganie psa. W mniej niż 10% przypadków wskazywane było trenowanie na torze agility oraz udział w zlotach i spotkaniach. Najmniej odpowiedzi dotyczyło wchodzenia psa w interakcje z psami i z ludźmi.


4. Co jest dla Ciebie najważniejsze na wybiegu dla psów?

Najwięcej osób odpowiedziało, że najważniejszy jest duży teren. Następnie wskazywane były woreczki i kosze na psie kupy oraz lokalizacja blisko domu. Bezpieczne przeszkody/tor agility znalazły się na szóstym miejscu.

Wśród innych odpowiedzi wymieniono: monitoring, strefa indywidualna (dla psa chorego, z problemami itp.), lokalizacja daleko od ulicy, obecność innych psów, trawiaste podłoże, teren do swobodnego biegania bez przeszkód i krzaków, rozsądek innych właścicieli, cień, bezpieczny teren (bez dziur, szkła i resztek jedzenia) oraz koszenie trawy.


5. Co mogłoby zniechęcić Cię do korzystania z wybiegu?

Najczęściej wskazywana odpowiedź to duża odległość od domu, a zaraz po niej zbyt mały teren do swobodnego biegania i brak dostępu w dowolnych godzinach.

Wśród innych odpowiedzi pojawiły się: zbyt dużo drzew, zbyt stromy teren, zbyt duże nasłonecznienie, brak ogrodzenia/niekompletne ogrodzenie, błoto, złe/niebezpieczne podłoże, niedbanie o teren przez administratora (śmieci, szkło, resztki jedzenia, pełne kosze, dziury wykopane przez psy), nieodpowiednie zachowanie innych osób dorosłych i dzieci, brak innych właścicieli z psami. Pojedyncze odpowiedzi wskazywały na brak takich rzeczy, które mogłyby zniechęcić do korzystania z wybiegu.


6. Jakie punkty powinien zawierać regulamin wybiegu dla psów?

Najwięcej osób – prawie 1/4 – wskazała, że regulamin powinien zawierać punkt: właściciel psa jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na wybiegu i jest zobowiązany do zapobiegania sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym oraz do natychmiastowego reagowania jeśli już wystąpią. Ponad 1/5 osób zaznaczyła punkt, że wybieg dla psów nie jest placem zabaw i nie jest dozwolone korzystanie z przeszkód przez dzieci i dorosłych. Na kolejnych miejscach znalazły się: psy mogą przebywać na wybiegu wyłącznie pod opieką osób dorosłych oraz wszystkie psy mogą biegać bez smyczy i kagańca niezależnie od rasy, pod warunkiem, że nie są agresywne.

Inne odpowiedzi: na wybiegu mogą przebywać tylko psy zdrowe i szczepione, zakaz wstępu suczek z cieczką i zaraz po cieczce, agresywne psy powinny mieć założony kaganiec, agresywny pies opuszcza wybieg, psy na wybiegu powinny być bez smyczy, psy na wybiegu mogą być bez smyczy tylko jeśli nie są natarczywe w stosunku do innych psów, małe psy podlegają takim samym zasadom jak duże, zakaz jedzenia, zakaz spożywania alkoholu, zakaz palenia papierosów, obowiązek sprzątania po sobie (butelki itp.), zakaz karmienia psa przy innych psach, zakaz dokarmiania innych psów, wybieg jest miejscem dla psów (jeśli komuś to przeszkadza, to nie wchodzi), zakaz używania kolczatek, zakaz biegania między grupą bawiących się psów, obowiązuje ograniczona ilość psów na danej powierzchni wybiegu, zakaz wnoszenia i używania zabawek (chyba, że właściciel jest pewny, że wszystkie psy potrafią się zachować), obowiązek sygnalizowania wejścia na wybieg (aby uniknąć ucieczki psów i umożliwić psom poznanie się), dzieci przebywają na wybiegu na odpowiedzialność rodziców, którzy kontrolują żeby dzieci nie wywoływały sytuacji niebezpiecznych, zakaz wstępu dzieciom poniżej 15 roku życia, wybieg jest zamykany na noc, wybieg jest sprzątany regularnie, numer telefonu do najbliższego weterynarza, obowiązek szanowania innych i przestrzeni ich psów, wybieg służy dostarczeniu rozrywki psom (nie służy siedzeniu na ławce ze smartfonem podczas gdy pies biega/leży sam), dobre nastawienie – przychodzimy tu, aby się bawić.

Liczba osób, które wzięły udział w ankiecie: 314;  czas zbierania odpowiedzi: sierpień – wrzesień 2017 r.; ankieta i opracowanie danych: portal psiPARK.pl.

realizacja wybiegu dla psow

Więcej artykułów:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com

 

5/5 - (5 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *